sprzęt snowboardowy

Pierwsza wyprawa na snowboard może być jednocześnie ekscytująca i stresująca. Potencjalny niepokój może wiązać się z oczekiwaniami lub niepewnością związaną głównie ze sprawami technicznymi. Czy sprzęt jaki posiadacie jest odpowiedni, czy łatwo będziecie przyswajać wiedzę związaną z jazdą, czy opanujecie technikę i wiele, wiele innych. Poświęcenie trochę czasu na upewnienie się, że jesteście gotowi na wszystko, zagwarantuje, że wasza pierwsza jazda na snowboardzie będzie wspaniałym przeżyciem i sprawi, że będziecie chcieli więcej.

Ta lista kontrolna zapewni wam przygotowanie do jazdy na snowboardzie. Pamiętajcie, że pomimo tego, że jest to lista numeryczna, wszystkie elementy są równie ważne. Warto również zauważyć, że chociaż wiele z tych rzeczy można wypożyczyć w ośrodku, jednak większość elementów odzieży należy kupić we własnym zakresie przed podróżą.

1. Snowboard deska

Jeśli nie macie deski, będziecie musieli je wypożyczyć w ośrodku. Istnieją różne rodzaje desek (alpejskie, freestyle i freeride), które możecie wypożyczyć w zależności od tego, jaki styl chcecie wypróbować. Początkujący mogą preferować deski freestyle, ponieważ są krótsze i łatwiejsze do kontrolowania. W zestawie z deską pojawią się również wiązania. Mocują one buty do deski i są dostępne w różnych rozmiarach, aby pasowały do butów. Jeśli decydujecie się na wypożyczenie, pracownicy ośrodka pomogą wam w wyborze, aby upewnić się, że wszystko jest odpowiednio dopasowane

2. Buty snowboardowe

Te specjalistyczne buty łączą się z deską poprzez wiązania. Można je również wypożyczyć w ośrodku, ale nie jest to zalecane. Buty snowboardowe zostały zaprojektowane tak, aby dopasować się do stóp właściciela, więc posiadanie własnej pary będzie o wiele wygodniejsze. Buty snowboardowe są dostępne w standardowych rozmiarach butów, ale rozmiary mogą się różnić w zależności od firmy. Buty powinny być dobrze dopasowane, ale nie obcisłe, może to powodować dyskomfort i odciski.

3. Skarpety snowboardowe

Skarpety snowboardowe są niezbędne ze względu na oczywistą spraw, gdy zaczniecie marznąć w stopy wasza przygodna na snowboardzie szybko się zakończy – przede wszystkim wiąże się to z dyskomfortem, ale też późniejszym nieprzyjemnym przeziębieniem. Stopy pocą się od ciepła butów, dlatego potrzebujecie skarpet, które odprowadzają wilgoć. Cienkie, syntetyczne skarpetki sprawdzają się najlepiej, ponieważ buty są już ocieplane. Jeśli skarpetki są zbyt grube, stopy będą się pocić i tracić ciepło. Ponadto skarpetki powinny być wystarczająco wysokie, aby skóra nie ocierała się o buty i nie powodowała podrażnień.

4. Kask snowboardowy

Mózg jest najważniejszym organem w ciele, więc założenie kasku powinno być łatwą decyzją. Jako początkujący możecie mieć problemy z kontrolą, więc ochrona głowy jest najważniejsza. Jeśli nie posiadacie kasku, ośrodek będzie miał różne opcje wypożyczenia, dzięki czemu znajdziecie odpowiedni dla siebie.

5. Kurtka i spodnie snowboardowe

Dobra kurtka snowboardowa będzie miała wiatroszczelną i wodoodporną powłokę zewnętrzną. Kurtka powinna być również oddychająca, co oznacza, że odprowadza pot i zapewnia ciepło. Podczas pobytu w górach pogoda może się zmieniać z powodu kaprysu, więc posiadanie kurtki, która specjalizuje się w kontroli temperatury, jest ważne, aby czuć się komfortowo przez cały dzień.

Podobnie jak kurtka, spodnie również muszą być odporne na warunki atmosferyczne i oddychające. Kiedy ciało dotknie śniegu, dobre spodnie snowboardowe zapobiegną przedostawaniu się wody.

6. Warstwy podstawowe i środkowe

Warstwa podstawowa i środkowa są noszone pod kurtką i spodniami. W szczególnie zimne dni odpowiednie ułożenie warstw ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ciepła. Unikajcie produktów bawełnianych, ponieważ nie są one oddychające ani wodoodporne. Materiały syntetyczne lub wełna skutecznie odprowadzają wilgoć i utrzymują komfortową temperaturę ciała.

W bardzo mroźne dni zaleca się nałożenie warstwy środkowej. Warstwy środkowe to polary, swetry, bluzy lub inne typowe elementy odzieży, które dodają ciepła.

7. Rękawice snowboardowe

Bardzo ważne są również izolowane i wodoodporne rękawice snowboardowe. Wasze dłonie podczas zjazdów będą miały okresowy kontakt ze śniegiem, więc te specjalistyczne rękawice ochronią dłonie. Trwałość jest również kluczowa, ponieważ typowa jazda sprawdzi zużycie rękawic.

8. Gogle snowboardowe

Gogle snowboardowe pomagają utrzymać dobrą widoczność oraz chronić oczy przed śniegiem i wiatrem podczas jazdy. Podczas zjeżdżania z góry śnieg i wszelkie inne elementy mogą latać na twarz, co sprawia, że gogle są niezbędnym elementem wyposażenia.

Rozpoczynając swoją przygodę ze snowboardem miejmy na względzie swój komfort i bezpieczeństwo. Zaopatrzmy się w ciepłe i wygodne ubrania oraz sprzęt, który chcemy już posiadać. Skupcie się przede wszystkim na powyższej liście, gdy zakupicie wszystko to, co wymieniliśmy wam w tym artykule już z pewnością będziecie przygotowani na śnieżne przygody. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości wybierzcie się do specjalistycznego sklepu, gdzie przede wszystkim znajduje się sprzęt sportowy, będziecie mieć wtedy pewność, że doradza wam osoba, która zna się na temacie.