jak zadbac o siebie
fot. unsplash.com

Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały dobitnie, co tak naprawdę jest ważne w naszej codzienności. Aby jednak być zdrowym i dobrze czuć się w swoim ciele, trzeba o siebie odpowiednio się zatroszczyć. To wcale nie musi być trudne, wystarczy tylko odrobina chęci. Zobacz!

O to, jak zadbać o siebie, pytamy zazwyczaj wtedy, gdy coś przestaje w naszym organizmie dobrze działać. Przeziębienie, choroba albo jakiś uraz kieruje nasze myśli nie w celu zadbania o innych, ale o siebie. I to wcale nie jest egoizm, a zdrowe podejście. Bo twoje ciało będzie towarzyszyć ci przez całe życie. Co więc robić, by o siebie dbać?

Jedz zdrowo

Z naszym ciałem jest jak z samochodem – aby dobrze jeździł, do auta wlewasz najlepsze paliwo, zmieniasz oleje i jeździsz na przeglądy. I tak samo jest z naszym organizmem. Kupuj świadomie i z rozsądkiem planuj posiłki. Zamiast czwartego kubka kawy, postaw na ziołowe napary.Zimą o poranku świetnie sprawdzą się rozgrzewające napoje i równie rozgrzewające przyprawy. Pamiętaj również o suplementacji, inne są witaminy niezbędne zimą a inne latem. 

Rada: wybierz jeden dzień, w którym zaplanujesz posiłki na cały tydzień. Od razu sporządź listę zakupów i idź do sklepu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Poza tym nie będzie kusić cię niezdrowe jedzenie.

jak zadbac o siebie
fot. unsplash.com

Stawiaj na dobrej jakości kosmetyki

Kolejnym sposobem na zadbanie o siebie, jest świadoma pielęgnacja. Wcale nie jest tak trudno zrobić domowe SPA. Wystarczy kilka dostępnych kosmetyków, to nie musi być wcale kosztowna pielęgnacja. Jeżeli jeden wieczór spędzisz z maseczką nawilżającą a towarzyszyć będzie temu kąpiel ziołowa, to świat się nie zawali. Dobry nastrój za to będzie z tobą przez długi czas.

Rada: pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Stosuj odpowiednie kremy na zimę i na lato, koniecznie z napisem ochrona UV na opakowaniu. W okresie niskich temperatur, do kosmetyczki dołóż podkłady na zimę oraz tusz bez efektu pandy. Dobrym patentem są również szminki 2 w 1.

Rozpieszczaj się

W szarej codzienności nie ma zbytnio miejsca na zwykłe rozpieszczanie się. Już częściej troszczymy się o innych, niż o samych siebie. A to błąd. Od dzisiaj więc zrób coś dobrego dla siebie. Zafunduj sobie roller do masażu i w towarzystwie dobrego olejku, masz gotowy plan na pielęgnację skóry. Szczoteczka soniczna oraz sauna parowa także niech znajdą się w łazience. One cudownie relaksują a jednocześnie oczyszczają. Wcale nie muszą to być najdziwniejsze akcesoria do pielęgnacji.

Rada: Jeżeli masz ochotę na czekoladowe fondue to sobie go nie żałuj. Pod warunkiem, że nie będzie to codzienne. Kup również perfumy poprawiające humor i odpowiednie, ciepłe oświetlenie. Przecież hygge wciąż jest w modzie. Szczególnie w jesienno-zimowy czas.

Nie zapominaj o odpoczynku

Kiedy zaczyna nam brakować czasu, często zyskujemy go kosztem snu. A to najgorsze, co możesz zrobić, bo twój organizm po prostu go potrzebuje. Zamiast więc bezmyślnie scrollować instagrama, zadbaj o rytuały. Jednym z nich niech będzie poranna medytacja. Możesz też zainspirować się i zapisać w kalendarzu ćwiczenia w domu. Specjaliści mają jeszcze jeden patent – kiedy jesteś w domu, przebierz się w domowy strój. Jednak niech to nie będą wyciągnięte dresy!

Rada: Zacznij ćwiczyć od kilkunastu minut. To nie musi być nawet pełny trening. Najgorsze, co możesz sobie zafundować to przetrenowanie już na początku. Zadbaj również o przestrzeń – rośliny doniczkowe do 50 zł kupisz w każdym sklepie. One nie tylko oczyszczają powietrze, ale i dodają przytulności. Odpoczywając, przyda ci się koc grawitacyjny.

jak zadbac o siebie
fot. unsplash.com

Wróć do tego, co lubisz robić

Hobby lekarstwem na wszystko? Być może nie zbawimy przez to świata, ale z pewnością zyskamy ciekawe zajęcie w naszej codzienności. To z kolei pozwoli nam uspokoić myśli i jednocześnie skierować je na bardziej spokojne tory. Zaplanuj czas dla siebie i przypomnij sobie, co sprawiało ci radość, kiedy jeszcze nie przytłoczyła cię proza życia. 

Rada: Nie daj sobie wmówić, że na coś jest już za późno. Maluj, tańcz, dziergaj i pisz. Co tylko podpowiada ci intuicja. 

Próbuj nowego

Poradniki mówią jasno – gdy wychodzisz poza swoją strefę komfortu, dzieje się magia. Z pewnością masz taki aspekt w życiu, który omijasz szerokim łukiem. Zamiast więc chować się przed tym wszystkim, spróbuj stawić mu czoła. Nawet jeżeli nie wyjdzie, spróbuj jeszcze raz!

Rada: Znajdź spokojną chwilę i weź kartkę oraz ołówek. Wypisz tam wszystkie sytuacje, które w twojej codzienności wprawiają cię w dyskomfort na tyle duży, że przed nimi uciekasz. Potem wybierz jedną z nich i…staw jej czoła!