fot. unsplash.com

Problemy ze snem ma coraz więcej z nas. Pandemia oraz związane z nią codzienne stresy, wcale tego nie ułatwiają. W konsekwencji mamy problem ze spokojnym zrelaksowaniem się już w domowym zaciszu. Jednak jest na to sposób i to bardzo przyjemny. Jaki?

Koc grawitacyjny, zwany również kocem obciążeniowym lub balastowym, w Europie przechodzi swój prawdziwy renesans. Jednak w medycynie Dalekiego Wschodu jest znany od stuleci. Dzięki niemu szybko wprawisz się w dobry nastrój, a leżenie pod kocem stanie się twoim nowym hobby!

Dlaczego koc grawitacyjny?

Pomyśl sobie, że po ciężkim dniu w pracy wracasz do domu i kładziesz się na kanapie. Przykrywasz się kocem, który delikatnie, ale stanowczo, otula cię ze wszystkich stron. Jest cięższy od zwykłego koca, ale dzięki temu właśnie zaczynasz czuć się bezpiecznie. Uczucie zrelaksowania przychodzi prawie natychmiast. Krótka drzemka sprawia, że masz więcej siły na popołudnie i wieczór. Czy to nie jest dobry plan?

fot. unsplash.com

Jak to jest zbudowane?

Puszysty koc w różnych rozmiarach łączy jedno – w środek są wszyte obciążniki, które odpowiadają właśnie za działanie uspokajające. Każdy z nas lubi być tulonym i ten koc właśnie tak działa. Obciążnikami są najczęściej ziarna grochu lub piasku, w zależności od tego, jak mocny preferujesz docisk. 

Jeżeli decydujesz się na zakup, warto, aby wcześniej przetestować go chociaż przez chwilę w praktyce. Albo też kupić w opcji z darmowym zwrotem. Nie każdemu będzie odpowiadał mocny docisk, a słaby może też być nie do końca dobry. Warto więc zobaczyć, co konkretnie będzie nam odpowiadać. Bo tu chodzi przede wszystkim o nasz komfort. 

Korzyści z koca grawitacyjnego

Niby jeden koc, a wiele korzyści, które skupiają się wokół twojego podejścia do relaksu i snu. Przede wszystkim masz cudowne uczucie tulenia, które mogą zapewnić tylko kochające nas ramiona albo właśnie koc grawitacyjny. Dzięki temu uspokajasz się, a twoje tętno maleje. No i w końcu, aby być uściskanym, nie musisz mieć drugiej osoby!

Kolejna wartość dodana, to zredukowanie poziomu lęku. Większość z nas czegoś się boi. Natężenie tego lęku może przybierać różne formy, a radzenie sobie z nim jest niezwykle uciążliwe. Bywa, że ratunkiem są tylko silne leki. Koc grawitacyjny ma za zadanie właśnie ukoić lęki. Kiedy więc dopada cię fala strachu, otul się kocem i poczuj spokój oraz błogość.

Sposób na bezsenność i stres?

Każdy, kto chociaż raz miał przewlekły problem ze snem wie, jakie jest to straszne uczucie. Rady typu – to jak nie możesz spać, to sobie poczytaj, można włożyć między bajki. Człowiek jest zmęczony, ale sen nie przychodzi. I to jest prawdziwy dramat. Alternatywą są pastylki na sen, które są tylko czasowym rozwiązaniem tego uciążliwego problemu. Koc grawitacyjny pomaga uwalniać z organizmu serotoninę, która w sposób naturalny reguluje sen. To recepta na spokojny sen.

Przewlekły stres to kolejna choroba cywilizacyjna XXI wieku. Ciągła chęć dokręcania śruby oraz podkręcania wyników często doprowadza do zwykłego wypalenia. Każde emocje muszą znaleźć swoje ujście, aby mogły wybrzmieć w naszym ciele i je opuścić. Głęboka stymulacja ciśnienia dotykowego, jaką daje koc grawitacyjny, pozwala na uwolnienie się od stresujących myśli. 

fot. unsplash.com

Remedium na zaburzenia

Koc grawitacyjny polecany jest również dla wszystkich borykających się z zaburzeniami sensorycznymi. Redukuje on dyskomfort, jednocześnie oswajając lęki. Pomaga również na zespół niespokojnych nóg. Zamiast więc używać specjalnych, niezbyt wygodnych skarpet, warto spróbować ze specjalnym kocem. Odpowiednie obciążenie powoduje, że objawy zespołu niespokojnych nóg są mniejsze. Dodatnio wpływa również na codzienność osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD. 

Podsumowując, koc grawitacyjny nie jest fanaberią czy dziwnym akcesorium do pielęgnacji. Uspokaja jak poranna medytacja czy kąpiel ziołowa. Dodaje energii podobnie do rozgrzewających przypraw. Dlatego tez zaplanuj czas dla siebie i połóż się pod takim kocem. Właśnie tak postaraj się zadbać o siebie, bo to nawyki zmieniające życie.