fot. unsplash.com

Nic tak nie ubogaca naszej codzienności, jak dobry humor. Pomaga nam się mierzyć z przeciwnościami i wszystko, co nas spotyka, jest łatwiejsze do przejścia. Są sprawdzone sposoby na osiągnięcie tego stanu i jedyne co musisz zrobić, to zacząć pracę od siebie. Proste? Nie do końca.

Dobry nastrój wywołuje w nas wiele czynników. Jednak, gdy zaczniemy pracę nad sobą, będzie to coraz łatwiejsze do osiągnięcia. To również odpowiedź na to, jak zadbać o siebie. Te nawyki zmieniające życie szybko sprawią, że proste domowe SPA czy ćwiczenia w domu będą samą radością. 

Czym jest dobry nastrój?

Z pewnością znasz uczucie szczęścia. Dla jednych będą to udane zakupy, dla innych, wymarzona wycieczka. Jednak dobry nastrój tym różni się od uczucia szczęścia, że nie jest chwilowe. Mamy poczucie, że wszystko się dobrze układa i z ufnością patrzymy w przyszłość. Bo mamy pewność, że poradzimy sobie ze wszystkim co nas spotka. 

fot. unsplash.com

W ten stan może nas wprowadzić wiele rzeczy, od spokojnej kawy o poranku, przez miłą rozmowę albo drobne gesty, które dla nas wiele znaczą. Jednak o tym, czy te emocje pozostaną z nami, nie decyduje nikt inny, jak ty sama. I od ciebie właśnie zależy, czy doświadczysz tego w pełni, czy też wyparuje to obok, prawie niezauważone. 

Codzienny spacer

Aktywność fizyczna, nawet ta w formie spaceru to jeden z najlepszych sposobów na dobry nastrój. Dotleniony organizm o wiele lepiej funkcjonuje, a dzięki temu, że wyjdziesz z domu, niejako przewietrzysz swoje myśli. I spojrzysz na wszystko z szerszej perspektywy. 

Doceniaj małe gesty

Jesteśmy już tak stworzeni, ze wciąż chcemy efektu WOW aby być naprawdę szczęśliwymi. Jednak życie pokazuje, że rzadko kiedy mamy możliwość doświadczenia spektakularnych emocji. Za to o wiele fajniejsze jest wyszukiwanie drobnych radości w codziennym życiu.

Zatroszcz się o siebie

Większość z nas jest ma tak, że najpierw troszczy się o wszystkich dookoła, a potem dopiero o siebie. Warto jednak popracować nad zmianą tego trendu, z korzyścią dla wszystkich. Wsłuchaj się więc w swoje potrzeby i to o siebie zatroszcz się w pierwszej kolejności. Zdrowy egoizm to niezwykle ważna rzecz!

Obserwuj swoje myśli

Nasz mózg jest tak skonstruowany, że ciągle myśli. O przeszłości, przyszłości, o pierdołach i o ważnych sprawach również. Jeżeli dajesz się wciągnąć w spiralę nieskończonych rozmyślań, tracisz tylko czas. Bo większość teorii i tak się nie sprawdzi. Dlatego też, obserwuj swoje myśli, jednak staraj się być bierny. A w tym pomoże ci kolejny krok.

Medytuj

Wystarczy 5 minut dziennie każdego dnia o poranku albo wieczorem. Siadasz w ciszy, nikt ci nie przeszkadza. Zamykasz oczy, robisz wdech, wydech i obserwuj swój oddech. Przychodzące myśli, a takie z pewnością będą, traktuj jak łodzie mijane na rzece. Są i odpływają.

Posprzątaj u siebie

Nie od dzisiaj wiadomo, że gdy masz wokół siebie harmonię, to lepiej ci się pracuje i żyje. I oczywiście nie chodzi tu o sterylną czystość, a o zwykły ład i porządek. Bo on również zagości w twojej głowie. 

Postaw na zdrową dietę

Czy wiesz, że jedzenie wpływa bezpośrednio na nasz nastrój? Węglowodany i cukry proste działają dodatnio, jednak tylko przez krótki moment. Za to owoce i warzywa oraz pełnoziarniste pieczywo zapewniają dobry nastrój przez cały czas. Wprowadź je więc do swojej diety czym prędzej!

Pij dużo wody

2 litry wody to podstawa, która pozwoli na prawidłowy obieg wody w twoim organizmie. Jeżeli dodatkowo prowadzisz aktywny tryb życia i treningi, dołóż jeszcze 1 litr. Unikaj jednak napojów gazowanych i tych z zawartością cukru. 

fot. unsplash.com

Prowadź dziennik wdzięczności

Nic tak nie poprawia nastroju jak dziękowanie. W twoim codziennym życiu z pewnością zdarzają się chwile, za które jesteś wdzięczna. Musisz tylko zacząć je spostrzegać. Na początku nie będzie łatwo, ale szybko zauważysz, za jak wiele możesz podziękować.

Obserwuj swoją codzienność

Jeżeli czas przemyka ci przez palce, warto w końcu otworzyć oczy i zacząć spostrzegać zamiast tylko patrzeć na swoją codzienność. Uważne obserwowanie to nie tylko dobry sposób na relaks, ale i fajna możliwość poprawienia sobie nastroju!

Jak widzisz, aby osiągnąć dobry nastrój, masz wiele możliwości. Co więcej, dla każdego z nas oznacza to co innego. Jedni wpiszą „poranna medytacja” inni „zaplanuj czas dla siebie”, a jeszcze inni poszukają rozgrzewające napoje, na dobry dzień. Nowe hobby, lekki domowy strój i ładne rośliny doniczkowe, to tylko jedne z możliwości na dobry nastrój.