fot. unsplash.com

Dom bez roślin doniczkowych jest niepełny. Zielone i kolorowe kwiaty zdobią naszą przestrzeń, a odpowiednio pielęgnowane, potrafią przetrwać cale lata. Jakie wybrać, aby jednocześnie nie wymagały zbyt dużo pielęgnacji, ale i rosły zdrowo?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zadbać o siebie, koniecznie postaw na nawyki zmieniające życie. Domowe SPA, relaksujący koc grawitacyjny, ziołowe napary, rozgrzewające przyprawy to jedno. Ale piękne wnętrza to drugie, o czym często również wspominają poradniki. Zaproś więc do swojego wnętrza również rośliny doniczkowe!

Popatrz na swoje mieszkanie

Najważniejszym czynnikiem, jaki musisz wziąć pod uwagę przy zakupie roślin nie jest wbrew pozorom ich wygląd. W pierwszej kolejności zobacz jakie światło dzienne pada w konkretnych pomieszczeniach. Sklasyfikuj je w kategoriach średnio słoneczne i słoneczne. W pomieszczeniach, gdzie w ogóle nie ma okna, nie ma sensu stawiać roślin, bo żadna z nich nie utrzyma się długo.

fot. unsplash.com

Na to jednak jest patent, który ponoć się sprawdza. Musisz kupić dwie identyczne rośliny i jedną z nich umieszczasz w pokoju średnio słonecznym a drugi w ciemnym, tutaj w łazience. Po kilku dniach robisz zamianę roślin. O ile będziesz postępować konsekwentnie według schematu, rośliny nie odczują długiego pobytu w ciemnym pomieszczeniu. 

Rośliny które nie lubią słońca

Ostre promienie słoneczne nie są wskazane dla wszystkich roślin, chociaż z naukowego punktu widzenia, każda z nich potrzebuje światła. Tylko nie w tak dużej ilości. Do zacienionego pokoju wybierz więc:

  • Monstera – to popularna roślina z dziurawymi liśćmi. Jej motyw możesz znaleźć zarówno na kubkach jak i tapetach czy zeszytach. Wybierz odmianę Monastera deliciosa, to ta z dziurami, albo Monastera Adansonii, o powycinanych brzegach. Jednak hitem internetu jest Monastera obliqua, która prócz dziur w liściach, odbarwia się jeszcze na biało. 
  • Paprocie – to jedne z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych, które jednocześnie nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Bardzo lubi zacienione stanowiska, jednak gdy raz wybierzesz jej miejsce, absolutnie go nie zmieniaj, bo zmarnieje. Nawilżają powietrze, więc nie wahaj się ustawić jej w sypialni albo w widnej łazience. 
  • Kalatea – to kapryśna roślina wymagająca dużego nawilżenia oraz sporej wilgotności powietrza. Jednak gdy przyłożysz się do jej uprawy, odwdzięczy się pięknymi, białymi kwiatami i składającymi się jakby do modlitwy liśćmi. 

Dla słoneczno-lubnych

Są takie kwiaty, które uwielbiają promienie słońca. Pamiętaj jednak, aby w żadnym wypadku nie ustawiać ich w bezpośrednim świetle. Wtedy z pewnością zwiędną lub też nie będą się dobrze rozwijać. 

  • Maranata- uwielbia rozproszone słońce. Ta dwubarwna roślina o szerokich, matowych liściach przyciąga wzrok. Jest rozłożysta, a jej dwubarwne liście mają wydłużony kształt. Najbardziej popularna jest odmiana Fascinator, odznaczająca się ubarwieniem fioletowo-czerwonym. 
fot. unsplash.com
  • Wężownica- zwana również szablą teściowej albo językiem teściowej. Świetnie oczyszcza powietrze, więc spotkasz ją w biurach i innych miejscach użyteczności publicznej. Dzięki swojej budowie, wychwytuje nie tylko drobinki smogu ale i toksyny z farb, klejów i impregnatów. 
  • Oplątwy – są to rośliny pochodzące z tropików. W swoim naturalnym środowisku porastają korę i gałęzie drzew. Jeżeli chcesz ją chorować w domu, masz nie lada zagwozdkę – trzeba bowiem uprawiać ją bez ziemi. Najczęściej sprzedawana jest więc w towarzystwie kory z mchem. Z nich właśnie wychodzą intensywnie kolorowe kwiaty. Do najpopularniejszych odmian należą oploątwa modra, Alberta albo omszona. Nie wymaga specjalnego traktowania, potrzebuje jednak raz na jakiś czas porządnego nawilżenia. 

Zaplanuj czas dla siebie i wybierz się do sklepu ogrodniczego. Możesz również zasięgnąć wiedzy od lokalnej kwiaciarni – być może oni sprowadzą dla ciebie konkretny gatunek? Zamiast kolejnego tuszu do rzęs, szminki 2w1 czy nowego zakupu z cyklu podkłady na zimę, postaw na rośliny. Ubierz się w domowy strój i ciesz się pięknymi wnętrzami z zielonym tłem!