fot. unsplash.com

Zapewne kiedy słyszysz o planowaniu, przewracasz ze znudzeniem oczami. Może nawet idziesz o krok dalej i twierdzisz, że to strata czasu, bo i tak mogą pojawić się jakieś nieprzewidziane wypadki. Jednak planowanie ma moc i to w każdym aspekcie życia. Również w selfceare. 

Zaplanuj czas dla siebie, a zyskasz mnóstwo przestrzeni na swoje hobby. Nie wierzysz? Spróbuj, a szybko się przekonasz, jak to dobrze może działać. Jeżeli szukasz momentów, aby zadbać o siebie, na domowe SPA albo też roller do masażu, koniecznie go zaplanuj. Uwaga, dobry nastrój gwarantowany. 

Codzienna rutyna

Nasze życie składa się z powtarzalnych schematów. Budzimy się rano, jemy (albo i nie) śniadanie, potem obowiązki takie jak praca albo studia, popołudniami wracamy do domu. W międzyczasie jeszcze zakupy, spotkania z przyjaciółmi, kursy i wiele innych absorbujących rzeczy. Jeżeli jeszcze masz rodzinę, dochodzi dbanie o dom, partnera i dzieci. Sporo tego, prawda? A jednak te najbardziej zabiegane osoby zawsze mają czas na wszystko. Jeżeli zastanawiasz się jak one to robią, to odpowiedź jest prosta: planują. 

fot. unsplash.com

Długopis w dłoń!

Jeżeli chcesz, aby w twojej codzienności zapanowała harmonia, musisz ją naszkicować. I koniecznie zrób to nie w programie komputerowym czy smartfonie, ale właśnie na czystej kartce papieru. Podziel ją na siedem równych części i godzinowo zapisuj wszystko to, co w danym czasie musi być zrobione. Weź pod uwagę przyszły tydzień. Na początku z pewnością będzie ci trudno, jednak potem zobaczysz, że pójdzie łatwiej.

Rozpisz tam czas spędzony w pracy, ewentualne wizyty w klubie fitness czy u lekarza albo kosmetyczki. Wszystko to, co jesteś pewna, że po prostu ma się wydarzyć. Nie zapomnij również o czasie na sen. Zaznacz tam o której zwykle wstajesz i kładziesz się spać. Jeżeli wszystko zostało rozpisane, masz już plan na przyszły tydzień – rzeczy które trzeba zrobić. 

Czas tylko dla siebie

Mają mnóstwo obowiązków zapewne trudno będzie ci wygospodarować chociaż chwilę tylko dla siebie. Postaraj się jednak to zrobić. Niech to będzie chociaż jedna godzina w tygodniu, kiedy nikt cię nie będzie absorbował. Żelazna zasada jest tylko jedna – nic kosztem snu, bo ten jest bardzo ważny dla regeneracji naszego organizmu. 

To, co w tym czasie będziesz robić, jest tylko twoją sprawą. Może to być spacer, długa kąpiel w wannie albo lekcje jogi. Ważne jest tylko to, aby nikt wtedy nie wkraczał w twoją prywatną przestrzeń. Bo to czas dla ciebie. 

Planuj zakupy

W konkretny plan, wpisz oczywiście również czas na rozpisanie kolejnego tygodnia. Ustalając czas, wlicz również rozpisanie posiłków na cały tydzień oraz pisanie listy zakupów. Z góry ustalony jadłospis to świetny sposób na oszczędności. Dzięki temu nie tylko kupujesz konkretne rzeczy, ale i niewiele marnujesz. We wspomniany plan wpisz również czas na zakupy – poświęcając 2 godziny tygodniowo, spokojnie zrobisz zakupy na cały tydzień. I nie musisz już marnować czasu po pracy, gdy na szybko szukasz czegoś, najpewniej wysoko przetworzonego. 

fot. unsplash.com

Sprzątanie? Łatwa sprawa!

W swoją rozpiskę wpisz też dni, kiedy sprzątasz. Najlepiej podzielić sobie strefy na konkretne dni tygodnia tak, aby nie zasuwać z mopem cały dzień. Wpisz kiedy zmieniasz pościel oraz ręczniki. Staraj się nie prać codziennie, ale właśnie w określone dni. Do tego w planowaniu miesięcznym możesz dołożyć generalne porządki, takie jak mycie okien, układanie w szafach czy w księgozbiorach. Mając to czarno na białym, pozostaje ci tylko trzymać się realizacji planu. Jednak najważniejszy aspekt, jakim jest czas dla siebie, zakreśl na czerwono, jako termin żelazny. A tego się nie przekracza! 

Jak widzisz, planowanie następuje na wielu płaszczyznach naszej codzienności. To nie tylko kwestie biznesplanów w pracy oraz planów zajęć dodatkowych twoich dzieci. W tym całym gąszczu spraw zaplanuj czas dla siebie. Nawet tylko w tym celu, aby zrobić poranną medytację, ćwiczenia w domu albo kąpiel ziołową i poczytać poradniki. Ten czas szybko stanie się najprzyjemniejszym punktem każdego tygodnia!