fot. unsplash.com

W dzisiejszych czasach wszystko to, co pomaga w zwalczaniu wirusów, jest na wagę złota. Gdy szukasz czegoś na przeziębienie, koniecznie spróbuj również dobroci, jakie ofiaruje nam Matka Natura. Bo dobro płynące z ziół jest ogromne, również wspomagające w walce z przeziębieniem. 

Ziołowe napary to mieszanki, które właściwe dobrane, dają niesamowite rezultaty. To swego rodzaju odpowiedź na pytanie, jak zadbać o siebie. Codzienna filiżanka naparu to czynność z gatunku: nawyki zmieniające życie. I tak jak kąpiel ziołowa, herbata potrafi ukoić nerwy czy działać jak rozgrzewające przyprawy. Dlatego też, jeżeli twoim hobby nie jest ziołolecznictwo, koniecznie poczytaj, czego szukać w sklepach. I kupuj świadomie!

Wybieraj z certyfikatem

Kiedy pójdziesz do zwykłego dyskontu spożywczego, z pewnością szybko przekonasz się, że ziołowych naparów tam jest całkiem sporo. Najczęściej w wygodnych saszetkach, są w sumie tanie i aż kuszą aby je kupić. Jednak nie daj wpuścić się w przysłowiowe maliny. Herbaty ziołowe bez certyfikatu jakości, mogą nie być składowo najlepsze. Dodatkowo, mogą pochodzić z niesprawdzonych upraw, a co za tym idzie, więcej szkodzić niż pomagać. 

fot. unsplash.com

O wiele bezpieczniej jest kupować ziołowe napary w dedykowanych ku temu ziołowych sklepach. Z reguły możesz liczyć tam również na fachową poradę, która jest na wagę złota. I z pewnością nie kupisz tam byle czego. Wadą jest niestety cena, która zapewne będzie wyższa. Jednak, warto dać więcej i mieć pewność, że pijemy samo zdrowie. 

Naturalne też groźne!

Nie sposób przemilczeć jeszcze jednej kwestii. Herbaty ziołowe spożywane w nadmiarze, również mogą zaszkodzić. Dlatego też, jeżeli na konkretnych herbatach jest limit np dwóch filiżanek, to trzymaj się tego. Producent zostawia takie informacje nie bez potrzeby. Po prostu to co leczy, wypite w za dużych ilościach, z pewnością zaszkodzi!

Na zapalenie – czystek!

To ziele jest chętnie wykorzystywane w medycynie alternatywnej. Czystek ma w sobie wysoką zawartość polifenoli, które są cudownymi antyoksydantami. Zioło to działa więc przeciwzapalnie, ochrania naczynia krwionośne przed miażdżycą i zapobiega powstawaniu nowotworów. Do tego zapobiega chorobom układu krwionośnego oraz pobudza mechanizm immunobiologiczny do działania. Zmniejsza też czasu trwania infekcji górnych dróg oddechowych. 

Melisa – na wewnętrzny spokój

To jedno z najbardziej pospolitych a jednocześnie popularnych ziół w Polsce. Ma w sobie olejek eteryczny, w skład którego wchodzi cytral, cytronelal i geraniol. Wraz z innymi dodatkami, takimi jak flawonoidy i garbniki, sprawia, że nasz organizm się wycisza. Stosuj ją więc w sytuacjach silnego zdenerwowania, nadmiernego pobudzenia, problemów z zasypianiem oraz stanów zapalnych. Dobrze sprawi się również, gdy masz problem z przewodem pokarmowym. 

Smaczna jak mięta

Nie wyobrażamy sobie bez niej lemoniady w gorący dzień. Ratuje nas również, gdy zaczyna boleć żołądek. To przyprawa i ziołowy napar w jednym, który znajdziesz w każdej dobrze wyposażonej kuchni. Mięta ma świetny wpływ na układ pokarmowy, działając rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Redukuje również ból związany z układem trawiennym oraz przeciwdziała zaparciom i wzdęciom. 

Przeciwwirusowo – morwa biała

To jedno z mniej znanych ziół, jednak warto się z nim zaprzyjaźnić. Ma w sobie kwas askorbinowy, wysoki poziom związków polifenolowych oraz kwas foliowy. Ziele samo w sobie działa antyoksydacyjne, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwdiabetycznie. Z pewnością jedna filiżanka dziennie poprawi odporność twojego organizmu!

fot. unsplash.com

Odtruwająco – ostropest

To chyba najmniej smaczna ze wszystkich wymienionych mieszanka ziołowa, która jednak ma świetne działanie. Odtruwa organizm z toksyn i redukuje efekty zatrucia. Obniża cholesterol i działa przeciwzapalnie. Jeżeli więc na obiad było ciężkostrawne danie, ostropest będzie świetnym wyborem, aby zredukować działanie tłuszczy na organizm. 

Rozgrzewające napoje z pewnością pomogą w początkach przeziębienia. Jednak jeżeli poczujesz, że działają za słabo, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zaplanuj czas dla siebie w swojej codzienności i postaw na dobry nastrój. A ten z pewnością zapewnia ci ziołowe napary.